SHARE

Ravindu Laksiri the National Squash champion from DS Senanayake College won the Premadasa Riding School Open Squash Championship title beating Shamil Wakeel in the final (11/7, 7/11, 11/2, 11/2) at their court in Nugegoda.

Sri Lanka Squash Federation Conducted the ‘Premadasa Riding School’ Open squash tournament from 19th Sep’ to 26th Sep’15 at the Premadasa Riding School Squash courts, Nugegoda and Tamil Union Squash Courts. The tournament attracted 302 players in age group categories for Boys & Girls under-9, 11, 13, 15, 17, 19, and Novices event for boys and girls under-11 and 15.

The other events worked off were men’s over-35, 45, 50 and men’s Plate event, while the main events were the men’s and women’s Open.

Boys under 15, men’s Open and women’s Open finals were played at ‘Premadasa Club’ courts on September 26.

Director General Sports Development K.D.S. Ruwanchandra was the chief guest at the finals and gave away the awards. (BP)

Results: (Girls).
U-9: Irudunithi Wood beat Adhithi Gunaseke 11/0, 11/0, 11/3.
U-11: V.S. Chanithma Sinaly beat Anargi Perera 11-4, 11-4, 11-3.
U-11 Novices: Dinethri Siriwardane beat Lehansa Kulawickrame 11-5, 11-8, 11-1.
U-13: Dewmini Gallage beat V.S. Chanithma Sinaly 11-7, 11-5, 11-7.
U-15 Novices: Zainab Akbarally beat V. Narmadha Gurusinghe 11-9, 11-7, 11-7.
U-15: Sameera Deen beat Dewmini Gallage 11/9, 11/3, 11/6.
U-17: Sanduni Gunawardane beat Kasuni Gunawardane 11-8, 11-4, 11-6.
U-19: Fathoum Issadeen beat Wasundara Suwaris 11-7, 4-11, 5-11, 11-5, 11-5.
Womens Open: Naduni Gunawardane beat Kasuni Gunawardane 9-11, 11-9, 11-9, 11-9.
Mens Open: Ravindu Laksiri beat Shamil Wakeel 11/7, 7/11, 11/2, 11/2.

(Boys):
U-9: Hiruna Coralage beat Mahima Goonasekera 11-6, 11-4, 10-12, 11-3.
U-11: E.A. NavinduLakman beat Akila Atapattu 8/11, 11/3, 11/5, 13/15, 11/8.
U-11 Novices: Damsith Jayarathne beat V.S. Kankanamge 3-11, 11-7, 11-5, 11-5.
U-13: M.I.F. Asmone beat N. Sanjaya Karunaratne 11/3, 11/7, 11/9.
U-15 Novices: Inura Mahawatte beat Anupa Ratnayake 11-9, 8-11, 12-10, 11-6.
U-15: Heshan Balasuriya beat Raveen Nanayakkara 11/1, 8/11, 11/7, 11/1.
U-17: Druvinka Perera beat Thenuka Indrakumar 11/3, 11/8, 11/0.
U-19: Shamil Wakeel beat Rashendra Rajaratne 11/3, 11/3 11/1.
Mens over-35: Lal Wickramasinghe beat S.M.J. Samarakoon 11/5, 11/4, 11/6.
Masters Over-45: M. Rizwan beat R.A.P.P. Ratnayake 15/13, 11/4, 12/10.
Mens Novices: W.M.A.D. Dissanayake beat S.G.V.N. Gunasekera 7/11, 11/6, 11/4, 11/6.
Mens Plate: H.S.U. Thrimavithana beat H.M.W.I. Chathuranga 11/8, 11/2, 12/14, 11/7.
– BP