SHARE
Best rider of the day Ishan Dassanayake Group MX Racing class (Open) with runners-up Nishida Jin Liyange and Buddhika Kasun Silva

WALAWA SUPER CROSS 2015 RESULTS

Motor Cars
Group SL-N Ford Laser/Mazda 1300cc: 1. Upulwan Serasinghe, 2. Kushan Pieris, 3. Tharuka Ratnayake.

Group SL-N Standard upto 1000cc: 1. Irshad Faham, 2. Sachith Pathirana 3. WALL Narada.

Group SL-H Cars upto 1600cc: 1. Sajaad Zuhair, 2. Zakir Wahab, 3. Purna Perera.

Group SL-A Cars Modified upto 1050cc: 1. WAG Rangana, 2. Ajith Keerthi, 3. Michael Wijesuriya.

Group SL-N Ford Laser/Mazda1500cc: 1. Kushan Peiris, 2. Upulwan Serasinghe, 3. Duminda Jayasinghe.

Group SL-S Cars upto 1500cc: 1. Kushan Peiris, 2. Zakir Wahab, 3. Glen Jayasekera.

Group SL-N Cars upto 1500cc: 1. Royce Fernando, 2. Sudeera Nilaweera, 3. Nishantha Senadeera.

Group SL-GT Cars upto 3500cc: 1. Ashan Silva, 2. Kapila Nishantha, 3. Irshaq Wahab.

Motor Cycles
Group M-Std Modified Motor Cycles upto 125cc 2/T (Forces Event): 1. Buddhika Kasun de Silva, 2. H.Y. Madura Peiris, 3. Pradeep Karunaratne.

Group M-Std Modified Motor Cycles upto 125cc 2/T: 1. AK Amarasinghe, 2. GIDS Gammanpila, 3. H.G. Shashi Prasanna.

Group SM-Super Motard 125cc (2T) & 250cc (4/T): 1. Imal S.U. Manchanayake, 2. Desan Solanki, 3. Udika Srimal Malavige.

Group J Motor Cycles upto 85cc (Under-13): 1. D.M.D. Kalhara, 2. Buddhika Sri Sandakelum, 3. Navik Bandara.

Group J Motor Cycles PW&QR upto 50cc (Under-10): 1. Gagana Fernando, 2. H.I. Demiths Jayawardene, 3.T.G. Tharusha Anjana.

Group MX Racing Motor Cycles upto 125cc (2/T): 1. Ishan Dassanayake, 2. Sameera Premaratne, 3. Buddhika Kasun de Silva.

Group MX Racing Motor Cycles 100cc & upto 125cc (Forces Event): 1. Buddhika Kasun de Silva, 2. Nihal Wijeratne, 3. Uhan Rajith Silva.

Group M Standard Modified motor cycles: 1. Evon B. Gurusinghe, 2. Shanuka Sandaruwan, 3. Pradeep Karunaratne.

Group MX Motor Bikes over 65cc & upto 85cc over 100cc & upto 150cc (under-16): 1. Rugved Barguje (India), 2. Banuka Ratnayake, 3. DMD Kalhara.

Group MX Racing Motor Cycles upto 125cc 2/T & upto 250cc 4/T: 1. Jacques Gunawardene, 2. Evon B. Gurusinghe, 3. Ishan Dassanayake.

Group M Standard Modified Motor Cycles (4/T): 1. Evon B. Gurusinghe, 2. Shanuka Sandaruwan, 3.Pradeep Karunaratne.
Group SM Super Motard Open: 1. Deshan Solanki, 2. Imal Manchanayake, 3. Sachira Rajakaruna.

Group MX – Racing motor cycles 2/T&4/T (open): 1. Ishan Dassanayake, 2. Nishida Jin Liyanage, 3. Buddhika Kasun de Silva.
Group T&J Trucks & Jeeps Diesel Turbo upto 5500cc: 1. Ravi Mayadunne, 2. Manjula Wijesinghe, 3. Duinda Jayasinghe.

Group T & J Trucks & Jeeps (Open): 1. Irshaq Wahab, 2. Sanjaya S. Senarath. 3. Ravi Mayadunne.

A driver who had a nasty crash being pulled out by the corner marshals
A driver who had a nasty crash being pulled out by the corner marshals
Ford Laser/Mazda 1500cc class winner Kushan Peiris with runners-up Zakir Wahab and Glen Jayasekera
Ford Laser/Mazda 1500cc class winner Kushan Peiris with runners-up Zakir Wahab and Glen Jayasekera
Group MS Super Motard winner Imal SU Manchanayake with runners-up Deshan Solanki and Udika Malavige
Group MS Super Motard winner Imal SU Manchanayake with runners-up Deshan Solanki and Udika Malavige
Group T&J Trucks & Jeeps winner Ravi Mayadunne with runners-up Manjula Wijesinghe and Duminda Jayasinghe
Group T&J Trucks & Jeeps winner Ravi Mayadunne with runners-up Manjula Wijesinghe and Duminda Jayasinghe
Buddhika Kasun Silva receives help from corner marshals
Buddhika Kasun Silva receives help from corner marshals
The Mountain Biking race in progress (Pictures by Chandana Wijesinghe)
The Mountain Biking race in progress
(Pictures by Chandana Wijesinghe)
 EAPM Edirisinghe and Sri Glen (125cc Class motor cycle)
EAPM Edirisinghe and Sri Glen (125cc Class motor cycle)
 The Group 125cc motor cycle event in progress
The Group 125cc motor cycle event in progress